www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @487
Počítadlo


Spam poison

Osemsmerovka č. 42

Nikto nie je zbytočný na svete, kto uľahčuje bremeno…

Je to myšlienka, ktorej autorom je spisovateľ Charles Dickens. Osobne ma najviac oslovil jeho román Príhody Olivera Twista (anglicky: The Adventures of Oliver Twist), ktorý vydali Mladé letá v roku 1991 (ISBN 80-06-00333-5).

Charles Dickens v románe Náš spoločný priateľ (anglicky: Our Mutual Friend) v 3. knihe, v 9. kapitole, napísal:

‘No one is useless in this world,’ retorted the Secretary, ‘who lightens the burden of it for any one else.’

(zdroj: The Project Gutenberg)

V preklade: „Nikto nie je zbytočný na svete,“ odvrkol tajomník, „kto uľahčuje bremeno… (dokončenie vety je ukryté v tajničke osemsmerovky č. 42)“.

Stiahni súborSúťažná osemsmerovka č. 42 (súbor je vo formáte PDF a má 29 kB).

Po prečiarknutí 27 slov z legendy ostane 12 písmen, ktoré tvoria tajničku osemsmerovky. Tajničku môžete zaslať na e-mailovú adresu: redakcia@humanisti.sk.

Náš spoločný priateľ je posledný dokončený román od anglického spisovateľa Charlesa Dickensa. Po prvý raz bol vydaný v roku 1865. Dickens v ňom rozpráva spletitý príbeh plný tajomstiev, zákernosti, falošnosti, zrady, lásky, nenásytnosti a nečakaných rozuzlení.

Charles Dickens patrí medzi najväčších anglických realistov devätnásteho storočia. Vo svojich dielach priam majstrovsky vykresľuje sociálny útlak a neznesiteľné životné podmienky najnižších vrstiev v Anglicku. Teda prostredie, ktoré mu bolo veľmi blízke a dôverne známe, keďže sám prežil biedne detstvo a neradostnú mladosť. Navyše, reportérske povolanie neskôr mu poskytovalo hojnosť materiálov a priam ho burcovalo k písaniu.

Ponúkam na prečítanie úvodný úryvok z knihy Príhody Olivera Twista, aby ste boli v obraze, ako píše knihy Charles Dickens. Možno kniha osloví čitateľa tak, že bude lepšie nazerať i na súčasnosť, s akou sa boria deti v detských domovoch. Siroty to nemajú ani dnes ľahké.

Príhody Olivera Twista

Kapitola I, strany 7 a 8

Opisuje prostredie, kde sa Oliver Twist narodil,
a okolnosti, čo sprevádzali jeho narodenie

V jednom meste – a najmúdrejšie bude jeho meno ani nespomenúť, ba ani nijakým vymysleným menom ho nehodlám nazvať – stojí okrem iných verejných budov aj dom, aké už od dávnych čias má väčšina miest, veľkých či malých, totiž chudobinec. V tomto chudobinci sa istého dňa a roku, ktoré nepovažujem za potrebné uvádzať, lebo pre čitateľa nemajú nijaký význam – najmä v tomto štádiu udalostí – teda v tomto chudobinci sa narodil smrteľník, ktorého meno spomínam v záhlaví tejto kapitoly.

Dlho po tom, ako ho obecný ránhojič uviedol na tento svet, plný smútku a súženia, nebolo isté, či dieťa ostane nažive a či mu vôbec treba dať nejaké meno. Nuž a v takom prípade je viac ako pravdepodobné, že by tieto pamäti ani neboli vyšli, alebo keby aj, zabrali by nanajvýš niekoľko stránok a mali by takú neoceniteľnú prednosť, že by boli ukážkou najstručnejšieho a najvernejšieho životopisu, aký v literatúre od vekov niekde existuje.

Aj keď nechcem tvrdiť, že narodiť sa v chudobinci je samo osebe tou najšťastnejšou a najzávideniahodnejšou okolnosťou, aká sa môže ľudskej bytosti prihodiť, predsa si len myslím, že zo všetkého, čo v danom prípade mohlo Olivera Twista stretnúť, toto bolo hádam to najlepšie.

Jedno je isté: Olivera nebolo veru ľahko prinútiť, aby vôbec začal dýchať! Dýchanie je síce strastiplný, ale potrebný zvyk, jeden z tých, ktorý nám zaručuje prirodzenú existenciu. Oliver ležal teda nejaký čas na malom matraci, vypchatom kúdeľou, lapal dych a dosť neisto balansoval medzi týmto a oným svetom, pričom sa vážky jasne klonili na stranu toho druhého. Isté je, že keby boli v tomto krátkom čase okolo Olivera starostlivé staré mamy, úzkostlivé tetušky, skúsené pestúnky a premúdri doktori, bola by ho ich starostlivosť nepochybne zabila. Ale pretože mal pri sebe iba jednu starenu z chudobinca, poriadne omámenú nezvyčajnou dávkou piva, a obecného ránhojiča, zmluvne zaviazaného postarať sa o takéto prípady – Oliver a príroda si svoj sporný bod vybojovali medzi sebou sami.

A výsledok bol taký, že po niekoľkých húževnatých pokusoch nabral Oliver dych, kýchol a hneď nato zvestoval obyvateľom chudobinca, že obci pribudlo nové bremeno. A potom spustil taký krik, aký sa dal odôvodnene čakať od novorodenca mužského pohlavia, ktorý ovláda onen veľmi užitočný orgán, totiž hlas, iba niečo vyše tri a štvrť minúty.

Len čo Oliver podal tento prvý dôkaz o slobodnej a správnej činnosti svojich pľúc, zašušťala z pestrých handričiek pozošívaná prikrývka, nedbanlivo prehodená cez železnú posteľ, z vankúša sa malátne podvihla bledá tvár mladej ženy a slabý hlas nejasne vyslovil slová:

– „Ukážte mi dieťa, skôr ako zomriem.“

Ránhojič sedel tvárou obrátený k ohňu a striedavo si zohrieval a mädlil dlane. Keď mladá žena prehovorila, vstal, pristúpil k záhlaviu postele a povedal vľúdnejšie, ako by človek od neho čakal:

– „Ale, ale, načo hneď myslieť na umieranie!“

– „Nedajbože, len to nie!“ – zamiešala sa do reči opatrovateľka a chytro schovala do vrecka zelenú fľašku, z ktorej si práve v kúte s očividným pôžitkom upíjala.
– „Keby žila už tak dlho ako ja, pane, a mala trinásť vlastných detí a okrem dvoch, čo sú tu so mnou v chudobinci, všetky pod zemou, veruže by ináč rozprávala, nech jej dá pánboh dobré zdravie! Veď len povážte, jahniatko moje, čo je to byť matkou – veru tak.“

Tieto utešujúce vyhliadky na materinské radosti zrejme nemali očakávaný účinok. Chorá len pokrútila hlavou a vystrela ruku za dieťaťom.

Ránhojič jej ho vložil do náručia. Vrúcne pritisla studené bledé pery na detské čielko, rukami si prešla po tvári, bezradne sa obzrela okolo seba, striasla sa, padla na znak – a skonala. Treli jej hruď, ruky i spánky, no krv sa už navždy zastavila.

– „Je po všetkom, pani Thingummyová,“ – ozval sa napokon ránhojič.

– „Ach, chúďa moje, veru, veru,“ – prisvedčila opatrovateľka a vzala zátku od zelenej fľašky, čo jej vypadla na vankúš, keď sa zohýnala po dieťa. – „Chúďa moje!“

– „Nemusíte po mňa posielať, ak sa dieťa rozplače,“ – riekol ránhojič a rozvážne si naťahoval rukavice.
– „Dozaista bude nepokojné. Ak bude plakať, dajte mu cumeľ s ovsenou kašou.“

Založil si klobúk a cestou k dverám sa zastavil pri posteli a povedal:

– „Bolo to naozaj pekné dievča. Skadeže prišlo?“

– „Doniesli ju sem včera v noci,“ – odpovedala stará žena, – „na dozorcov príkaz. Našli ju ležať na ulici. Prešla určite kus cesty, lebo topánky mala celkom zodraté. No skade prišla, alebo kam išla, to nikto nevie.“

Ránhojič sa sklonil nad mŕtvou a podvihol jej ľavú ruku.

– „Stará história,“ – povedal a potriasol hlavou.
– „Ako vidím, nijaký snubný prsteň. Nuž čo… Dobrú noc!“

Pán medikus sa pobral na obed, opatrovkyňa si ešte raz potiahla zo zelenej fľašky, potom si sadla na nízku stoličku pri ohni a začala novorodeniatko obliekať.

Malý Oliver Twist bol veru znamenitým príkladom toho, čo pre človeka znamenajú šaty. Ukrútený do vlniaka, ktorý bol dovtedy jeho jediným odevom, mohol byť dieťaťom šľachtica alebo aj žobráka. Aj ten najvznešenejší cudzinec by bol ťažko určil jeho pravé postavenie v spoločnosti. No keď ho teraz obliekli do starej kartúnovej košieľky, čo už celkom ožltla v takýchto službách, ihneď zapadol na svoje miesto – sirota z chudobinca – obecné dieťa – ubitý, večne hladný otrok, ktorý sa bude potĺkať po svete a tŕžiť údery a ústrky, všetci budú ním opovrhovať a nik ho nepoľutuje.

Oliver plakal, ako vládal. Keby bol vedel, že je sirota, odkázaná na milosť a nemilosť presbyterov a dozorcov, bol by možno nariekal ešte hlasnejšie.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján ParadaJán Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Súvisiace články:
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 43 (27.01.2020)
Súťažná osemsmerovka č. 43 (14.01.2020)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 41 (01.01.2020)
Súťažná osemsmerovka č. 41 (01.09.2019)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 40 (01.09.2019)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 38 (01.08.2019)
Súťažná osemsmerovka č. 40 (15.07.2019)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 39 (08.07.2019)
Súťažná osemsmerovka č. 39 (16.06.2019)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 37 (01.05.2019)
Súťažná osemsmerovka č. 38 (28.04.2019)
Súťažná osemsmerovka č. 37 (10.04.2019)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 35 (01.04.2019)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 36 (12.02.2019)
Súťažná osemsmerovka č. 36 (31.01.2019)
Súťažná osemsmerovka č. 35 (01.01.2019)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 34 (15.02.2018)
Súťažná osemsmerovka č. 34 (27.01.2018)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 33 (07.01.2018)
Súťažná osemsmerovka č. 33 (04.01.2018)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 32 (01.01.2018)
Súťažná osemsmerovka č. 32 (01.10.2017)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 31 (01.10.2017)
Súťažná osemsmerovka č. 31 (01.07.2017)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 30 (01.07.2017)
Súťažná osemsmerovka č. 30 (01.04.2017)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 29 (01.04.2017)
Súťažná osemsmerovka č. 29 (01.01.2017)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 28 (01.01.2017)
Súťažná osemsmerovka č. 28 (01.10.2016)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 27 (01.10.2016)
Súťažná osemsmerovka č. 27 (01.07.2016)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 26 (01.07.2016)
Súťažná osemsmerovka č. 26 (07.03.2016)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 25 (06.03.2016)
Súťažná osemsmerovka č. 25 (01.01.2016)
Vyhodnotenie súťaže Hľadá sa MÉM (01.01.2013)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 24 (01.01.2013)
Hľadá sa MÉM (15.11.2012)
Súťažná osemsmerovka č. 24 (01.10.2012)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 23 (01.10.2012)
Súťažná osemsmerovka č. 23 (01.07.2012)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 22 (01.07.2012)
Súťažná osemsmerovka č. 22 (01.04.2012)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 21 (01.04.2012)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky pre portál Ako? Prečo? (01.04.2012)
Súťažná osemsmerovka č. 21 (01.01.2012)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 20 (01.01.2012)
Súťažná osemsmerovka č. 20 (01.10.2011)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 19 (01.10.2011)
Súťažná osemsmerovka č. 19 (01.07.2011)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 18 (01.07.2011)
Súťažná osemsmerovka č. 18 (01.04.2011)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 17 (01.04.2011)
Súťažná osemsmerovka č. 17 (01.01.2011)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 16 (01.01.2011)
Súťažná osemsmerovka č. 16 (01.10.2010)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 15 (01.10.2010)
Súťažná osemsmerovka č. 15 (01.07.2010)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 14 (01.07.2010)
Súťažná osemsmerovka č. 14 (01.04.2010)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 13 (01.04.2010)
Súťažná osemsmerovka č. 13 (01.01.2010)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 12 (01.01.2010)
Súťažná osemsmerovka č. 12 (01.10.2009)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 11 (01.10.2009)
Súťažná osemsmerovka č. 11 (01.07.2009)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 10 (01.07.2009)
Súťažná osemsmerovka č. 10 (01.04.2009)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 9 (01.04.2009)
Súťažná osemsmerovka č. 9 (01.01.2009)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 8 (01.01.2009)
Súťažná osemsmerovka č. 8 (01.10.2008)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 7 (01.10.2008)
Súťažná osemsmerovka č. 7 (01.07.2008)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 6 (01.07.2008)
Súťažná osemsmerovka č. 6 (01.04.2008)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 5 (01.04.2008)
Súťažná osemsmerovka č. 5 (01.01.2008)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 4 (01.01.2008)
Súťažná osemsmerovka č. 4 (01.10.2007)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 3 (01.10.2007)
Súťažná osemsmerovka č. 3 (01.07.2007)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 2 (30.06.2007)
Súťažná osemsmerovka č. 2 (25.03.2007)
Vyhodnotenie súťažnej osemsmerovky č. 1 (25.03.2007)
Súťažná osemsmerovka č. 1 (27.01.2007)
Naši partneri pre rubriku Súťaže (25.01.2007)

Ján Parada, 01. 01. 2020 | Prečítané: 253 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore